Kako prijaviti prijevaru na fondovima EU
Vodič je stariji od 2 godine i možda nije u potpunosti aktualan.
OLAF, Europski ured za borbu protiv prijevara i nedjela vezanih za EU fondove pri Europskoj komisiji, omogućava prijavu svih nedjela vezanih za novac EU fondova. U nastavku pojašnjavamo kako podnijeti prijavu kad smatramo da je počinjena prijevara ili je došlo do nepravilnosti prilikom obrade zahtjeva i dodjele sredstava EU fondova.
Što OLAF smatra prijevarom
Prijevara je namjerni čin obmane namijenjen osobnoj dobiti ili nanošenje štete drugoj strani.
Nepravilnost je pak čin koji nije u skladu s pravilima EU-a i koji ima potencijalno negativan utjecaj na financijske interese EU-a, ali koji može biti rezultat stvarnih pogrešaka koje su počinili i korisnici koji traže sredstva i tijela odgovorna za plaćanje. Međutim, ako i kada je nepravilnost počinjena namjerno, ona se smatra prijevarom.
Što možemo prijaviti OLAF-u
OLAF-u možemo prijaviti, odnosno oni mogu istražiti navode o:
- prijevarama ili drugim ozbiljnim nepravilnostima s potencijalnim negativnim učinkom na javna sredstva EU-a (prihodi, rashodi ili imovina EU-a u posjedu institucija EU-a)
- ozbiljno nedolično ponašanje članova ili osoblja institucija i tijela EU-a
Prijava može biti u potpunosti anonimna, ali i ne mora.
Kako prijaviti OLAF-u
- Prijaviti možete anonimno na hrvatskom jeziku putem Sustava obavješćivanja o prijevarama, s osiguranim prijenosom dokaznih dokumenata klikom na Go to Fraud Notification System (FNS).
- Također, prijavu možete podnijeti online putem web-forme klikom na Go to webform, ali uzmite u obzir kako ova vrsta prijave nije anonimna te ne pruža opciju dostave dokumenata.
- I treći način prijave je putem pošte na adresu: European Commission, European Anti-Fraud Office (OLAF), 1049 Brussels, Belgium.
Pogledajte još i sljedeće vodiče
Nadamo se da je ovaj vodič koristio. Ako imate pitanja, možete nam se obratiti putem formulara pitajte učitelja